Cilt Tipimizi Doğru Tanıyalım..

Cilt tipleri genel olarak 4 gruptur; normal, yağlı, kuru ve karma. Belli bir cilt kürü yada peeling uygulamasına başlamadan önce öncelikle cildimizin bu gruplardan hangisinde yer aldığını bilmemiz gerekir. Cilt tipini yanlış belirleme sıkça yaşanan sorunlardan biri olduğu için öncelikle bu konuda biraz yardımcı olmak istiyoruz.
 

   Kuru Cilt Tipini Nasıl Anlarız ? iiii

Öncelikle cildimizle alakalı herhangi bir tahlil yapmamız için cildimizi tamamıyla kimyasallardan arındırmamız gerekir. Bu arındırma tamamlandıktan sonra eğer cildiniz solgun donuk ve cansız görünüyorsa, kuruluğun yol açtığı ciltte bir takım pul pul dökülmeler ve bunun yanı sıra kızarıklıklar varsa kuru bir cilt tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

             

               Normal Cilt Tipi ?

Normal cilt tipinde yer alanlar bu anlamda çok şanslılar diyebiliriz. Çünkü gerek kimyasal gerek doğal içerikli çoğu bakım ürünü cilde uygun olarak kullanılabilir ve diğer cilt gruplarına nazaran çok sorun yaşanmaz. Peki bu cilt tipine sahip olduğumuzu nasıl anlarız ? Normal cilt tipi kırışıksız, pürüzsüz, gerginlik ve parlaklık konusunda da hafif bir görünüme sahip olan cilt tipidir.

               Yağlı Cilt Tipi ?

yagli-ciltler-nasil-temizlenir_646x340

Öncelikle yağlı cilt tipine dair yanlış bilinen bir düşünceye yer vermek istiyorum. Sivilcenin sadece yağlı ciltlerde oluştuğu düşüncesi oldukça hatalıdır, sivilce yada akne oluşumu her cilt tipinde yaşanabilir bir sorundur. Bu yüzden de sivilce tedavilerini kendi cilt tipimizi tanıyıp cilt tipimize uygun bir şekilde sürdürmek bizim için en doğru tercih olacaktır. Yağlı cilt tipleri için genel olarak parlak, geniş gözenekli, özellikle çene ve burun kısımlarında siyah nokta sorunu yaşayan ciltler diyebilir ve bu şekilde ayırt edebiliriz.

            Karma Cilt Tipi ?

Karma cilt tipi yüzün farklı kısımlarında farklı nem değerlerine sahiptir. T bölgesinde (alın, burun ve çene kısmı) yağlanma sorunu yaşar. Karma cilt tipi T bölgesinde yağlanma yaşarken göz kenarlarında da kuruluk ve kırışıklık sorunu yaşar. Bu cilt tipine sahip olanlar yüzleri için bölgesel tedavi uygulamalıdırlar.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s